drukarnia opakowań kartonowych pudełka kartonowe opakowania kartonowe blistry broszury producent opakowań kartonowych etykiety samoprzylepne

Słownik drukarza

Apla – jednolite tło w technikach graficznych. Dzięki niej uzyskujemy np. biały tekst na ciemnym tle.


Bigowanie – polega na odciskaniu rowków w odpowiednich miejscach kartonu lub papieru, ma to na celu ułatwienie składania. Stosowane jest między innymi w przypadku opakowań i okładek książek, aby ułatwić złamywanie. Czynność tę wykonuje się za pomocą specjalnych noży bigujących.

CMYK - cztery podstawowe kolory stosowane w procesie drukowania. Żądany odcień bądź kolor uzyskuje się poprzez nakładanie farb podstawowych z zachowaniem odpowiednich proporcji:
C -cyan
M -magenta
Y -yellow
K –black


Druk offsetowy – charakteryzuje się niskim kosztem jednostkowym druku i dużym kosztem uruchomienia produkcji. Druk ten jest opłacalny, gdy mamy dużą ilość wydruków. Jest to rodzaj druku płaskiego, w którym obraz przenoszony jest z matrycy na podłoże, czyli arkusz papieru.

Falcowanie, złamywanie – jedno- lub wielokrotne składanie arkusza papieru (czystego lub zadrukowanego) na pół bądź w dowolnych innych proporcjach. Falcować można na różne sposoby (w różnych kierunkach) w celu osiągnięcia potrzebnego formatu i liczby stron składki.

Foliowanie – polega na pokryciu papieru folią błyszczącą lub matową. Ten rodzaj uszlachetnienia ma na celu, oprócz podniesienia walorów estetycznych, dodatkowo usztywnić papier oraz zabezpieczyć przed działaniami mechanicznymi, chemicznymi i wilgocią. Przy wysokich gramaturach kartonu (dotyczy folderów, toreb reklamowych i opakowań) pozwala uniknąć ryzyka pękania na brzegach. Foliowanie często stosuje się jako podkład pod lakier UV. Umożliwia to podkreślenie matowości tła i nabłyszczenie niektórych elementów grafiki.

Format arkusza – standardowe rozmiary arkusza papieru stosowane między innymi w drukarniach arkuszowych.

A1 610x860
A1+ 630x880
A2 610x430
A2+ 630x440
A3 305x430
A3+ 315x440
A4 305x215
A4+ 315x220
B1 700x1000
B2 700x500
B3 350x500
B4 350x250
B5 175x250

Nasz maksymalny format zadruku to: 730x580.

Gramatura papieru – masa 1 m² wyrobu papierniczego wyrażona w gramach. Pośrednio parametr ten przekłada się na grubość papieru: najczęściej papier o gramaturze 100 g/m² jest grubości 0,1 mm (dokładność ok. 20%). Im większa gramatura papieru tym papier jest sztywniejszy. Wybór gramatury najczęściej zależy od indywidualnych preferencji klienta. Dobór gramatury, rodzaju papieru czy koloru spodu kartonu zależy od tego, co chcemy wykonać.

Przykładowe zastosowania różnych rodzajów papieru:

Papiery kredowe (połysk, mat):

 1. ulotki,
 2. foldery,
 3. katalogi,
 4. kalendarze,
 5. wizytówki.

Papier offsetowy:

 1. książki,
 2. foldery,
 3. katalogi,
 4. ulotki,
 5. formularze,
 6. ulotki do farmaceutyków.


Papiery ozdobne:

 1. katalogi,
 2. wizytówki,
 3. foldery,
 4. karty menu,
 5. zaproszenia,
 6. teczki,
 7. dyplomy,
 8. luksusowe opakowania,
 9. kartki okolicznościowe,
 10. metki,
 11. kalendarze,
 12. papeterie.


Papiery samoprzylepne:

 1. etykiety,
 2. naklejki.

GC1 (karton z białym spodem):

 1. kartki pocztowe,
 2. opakowania do produktów,
 3. kartoniki typu blister,
 4. okładki,
 5. przekładki,
 6. kalendarze,
 7. opakowania do suchej i mrożonej żywności, słodyczy, farmaceutyków, kosmetyków,
 8. wizytówki.


GC2 (karton z kremowym spodem)

 1. opakowania na żywność, kosmetyki,
 2. kartoniki typu blister,
 3. kalendarze planszowe,
 4. przekładki,
 5. okładki,
 6. plansze.


GD2 (karton z szarym spodem):

 1. opakowania produktów spożywczych,
 2. opakowania wyrobów przemysłowych (np.: pudełka do butów, rajstop itp.),
 3. produkcja galanterii papierniczej (np.: podkłady do kalendarza, podkładki, okładki do brulionów itp.),
 4. opakowania chemii gospodarczej (np.: detergentów)
 5. kartoniki typu blister.

Ilość kolorów druku - w druku offsetowym każdy kolor wiąże się z nową matrycą do druku. Cena każdego z wydruków uzależniona jest od ilości kolorów użytych w grafice. Kiedy mamy do czynienia z pełnym kolorem (np. gdy widnieje kolorowe zdjęcie) mówimy wówczas, że są tam 4 kolory CMYK. Gdy na grafice pojawia się jeden, dwa lub trzy kolory (z jednej lub z drugiej strony) wówczas mowa najczęściej o kolorach dodatkowych – panton.

 1. 4/0 - zadruk jednostronny - pełny kolor
 2. 4/1 - zadruk dwustronny - pełny kolor + jeden kolor
 3. 4/2 - zadruk dwustronny - pełny kolor + dwa kolory
 4. 4/3 - zadruk dwustronny - pełny kolor + trzy kolory
 5. 4/4 - zadruk dwustronny - pełny kolor


Kaszerowanie – ta forma uszlachetnienia polega na oklejaniu cienką warstwą papieru innej - grubszej (np. z tekturą litą lub falistą, czyli tzw. mikrofalą).

Lakierowanie druku - jak sama nazwa wskazuje, polega na pokryciu lakierem druku. Jest to jeden ze sposobów uszlachetniania druku. Używa się do tego celu różnego rodzaju lakierów w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Najczęściej używa się lakierów dyspersyjnych oraz lakierów UV.

Lakierowanie lakierem dyspersyjnym
– ten sposób lakierowania ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie druku przed ewentualnym rozmazywaniem. Występuje w dwóch opcjach: błysk lub mat. W zależności od opcji jego użycie może nadać delikatnego połysku lub zmatowienia.

Lakierowanie lakierem UV - ten rodzaj lakierowania podnosi nam znacznie walory estetyczne danego opakowania, etykiety czy folderu. Podobnie jak dyspersja występuje w dwóch opcjach: matowej i błyszczącej (najczęściej stosuje się błysk). Po nałożeniu lakieru następuje wyraźnie wybłyszczenie lub zmatowienie. Istnieje możliwość całościowego lub wybiórczego naniesienia lakieru. Dzięki naniesieniu wybiórczemu możemy w znaczny sposób wybłyszczyć tylko niektóre elementy.

Matryca - ogólne określenie formy do wykonywania kopii. Obecnie najczęściej stosowane są matryce aluminiowe. Do ich przygotowania służą specjalne naświetlarki CTP. To dzięki temu urządzeniu na matrycach pojawiają się wyraźne miejsca naświetlone i nienaświetlone. Naświetlenie powoduje, iż niektóre miejsca są podatne na przyjmowanie farby a inne nie. Każdemu kolorowi druku odpowiada jedna matryca np. pełny kolor to 4 kolory a tym samym 4 matryce.

Pantone (Color) Matching System (PMS) - system identyfikacji kolorów opracowany przez firmę Pantone Inc. ze Stanów Zjednoczonych. Kolory oznaczane są numerem (np. PMS 130) z oznaczeniami dodatkowymi cech takich jak fluorescencja, metaliczność itp. Podstawowa skala opisuje 1114 kolorów. Powstają one przez zmieszanie 15 pigmentów (w tym białego i czarnego), dlatego ich odwzorowanie na skalach CMYK i RGB nie jest oczywiste.

PDF - format plików służący do prezentacji, przenoszenia i drukowania treści tekstowo-graficznych, stworzony i promowany przez firmę Adobe Systems. Język opisu pliku PDF jest okrojoną wersją języka programowania PostScript wzbogaconą o elementy hipertekstowe.

Plik otwarty - to termin określający plik z programu zapisany w jego natywnym formacie (np. psd dla programu Adobe Photoshop, indd dla programu Adobe InDesign czy cdr dla programu CorelDRAW). Jako plik otwarty można określać również „paczkę”, czyli sam plik z zapisanym projektem graficznym wraz z plikami wszystkich wykorzystanych czcionek, umieszczoną grafiką itd. Służy do wygenerowania poprawnego pliku postscriptowego.

Plik poglądowy - skompresowany, najczęściej przygotowany w rozdzielczości ekranowej, plik służący jedynie do sprawdzenia wizualnej poprawności pliku źródłowego (otwartego bądź zamkniętego). Nie wyznacza on ani kolorystyki docelowej pracy, ani jakości końcowego produktu. Jako taki nie jest stosowany w procesie produkcyjnym jedynie przy weryfikacji poprawności pliku źródłowego.

Plik produkcyjny - wygenerowany przez RIP plik rozseparowany z siatką rastra. Pliki produkcyjne generowane są z plików postscript’owych przygotowanych wg. konkretnej specyfikacji technicznej.

Plik zamknięty - praca wydrukowana do pliku postscript’owego. W praktyce oznacza pracę zapisaną w pliku, w którym nie można lub nie powinno się wprowadzać już żadnych zmian. Ewentualne zmiany lub korekty powinny zostać wprowadzone w pliku otwartym.

Proof (inaczej Cromalin lub MatchPrint) - wydruk zgodny z plikami wykonywany na specjalnej maszynie drukującej. Wykorzystuje się do tego celu papier przypominający papier kredowy. Wykonuje się je w technologii cyfrowej lub analogowej. Stanowi on tzw. wzór kolorystyczny. Dzięki niemu drukarz (operator maszyny drukarskiej) jest w stanie zbliżyć kolorystykę docelowego produktu do proofa.

Spady - obszar druku, który wychodzi poza obszar produktu. Spad gwarantuje, że obszar druku będzie dochodził do samej krawędzi po przycięciu, wykrojeniu arkusza drukowego.

Termodruk – wykonuje się go z użyciem specjalnej folii i wypukłych matryc (tzw. płytek do termodruku). Matryce rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, po zetknięciu z folią następuje odbicie wzoru znajdującego się na płytce. Z reguły używa się do tego celu folii złotej i srebrnej (choć nie wyklucza to innych kolorów). Metoda ta ma na celu przede wszystkim podniesienie walorów estetycznych opakowania i przyciągnięcie uwagi. Jest doskonałym sposobem zwiększenia estetyki opakowania.

Tłoczenie na sucho – polega na uwypukleniu pewnych elementów, nadaje dodatkowy efekt trójwymiarowości.

Wykrojnik – stosowane w poligrafii, w masowej produkcji, narzędzie do wycinania określonego kształtu z arkusza zazwyczaj zadrukowanego. Płaszczyzna z trwale umocowanymi ostrzami jest przyciskana do zadrukowanego papieru i jednym uderzeniem wycina z arkusza cały złożony wzór np. siatkę pudełka. Często listwom tnącym (noże tnące, noże sztancujące) towarzyszą listwy bigujące (bigi), a czasami listwy perforujące (noże perforujące).

Wzornik barw – służy do identyfikacji barwy. Używa się go do precyzyjnego określania barwy. Do najpopularniejszych wzorników należą wzorniki: PANTONE, HKS oraz CMYK. Wzorniki barw są używane w różnych branżach.